Odpowiedź włodarzy na akcję #GminaPrzyjaznaTurystyce

26 marca 2020 Zarząd Lokalnej Organizacji Turystycznej MAZURY rozesłał listy do wójtów i burmistrzów z naszego regionu. W listach zawarta była prośba o pomoc branży turystycznej w czasie pandemii. Akcja wpisana została w ogólnopolski ruch #GminaPrzyjaznaTurystyce (więcej tutaj!). Poniżej zamieszczamy treść przykładowego listu:

List do Pana Burmistrza Giżycka

Oto odpowiedzi poszczególnych włodarzy (lista aktualizowana jest na bieżąco):

Bartłomiej Kłoczko,Wójt Gminy Kruklanki odpowiedź z dn. 27.03.2020):

Dzień dobry

 

Szanowni Państwo

odpowiadając na Państwa pismo w sprawie trudnej sytuacji w branży turystycznej chciałbym podkreślić, że wszyscy mamy tego świadomość. Wydaje się, że obszar szerokorozumianych usług turystycznych ucierpiał i ucierpi najbardziej. Ja jako wójt również z niecierpliwością czekam na propozycje, które ma przedstawić rząd aby przeciwdziałać obecnemu i przyszłemu kryzysowi. Te zapowiedzi, o których dzisiaj słyszymy w moim przekonaniu są dalece niewystarczające. Pocieszające jest to, że rząd zamienił odraczanie składek ZUS na całkowite umorzenie.

Z naszej strony, czyli ze strony gminy instrumenty, za pomocą których możemy wspomóc branże dotknięte kryzysem są opisane w prawie. Wójt, kierując się ważnym interesem podatnika może przesunąć, rozłożyć na raty lub umorzyć należność z tytułu podatku od nieruchomości. Każdy przypadek będzie poddany analizie.

Bartłomiej Kłoczko

Wójt Gminy Kruklanki

 

Barbara Mazurczyk, Wójt Gminy Miłki (odpowiedź z dn. 1.04.2020):

Szanowna Pani,

Bardzo mi przykro, iż nie otrzyma Pani ode mnie  w tej chwili decyzji pozytywnej, .dotyczącej pomocy branży turystycznej w formie np.: zwolnienia z raty podatku od nieruchomości. Na pewno sytuacja jest trudna dla wszystkich. Samorządy też dotknęło widmo bardzo trudnej sytuacji finansowej ponieważ my utrzymujemy się przede wszystkim z podatków. Obserwuję niestety w roku bieżącym brak płatności ich w terminie a część przedsiębiorców zwróciło się z prośbą o odroczenie terminu płatności, na co wyraziłam już zgodę. Samorząd lokalny ma zadania rządowe, własdne, które musi realizować takie jak :utrzymanie szkół , pomoc społeczna, co w obecnej sytuacji jest bardzo trudne. Na chwilę obecną wszyscy wyczekujemy klarowności sytuacji. Jeśli pojawi się taka możliwość to na pewno rozważymy wskazaną możliwość pomocy przedsiębiorcom turystycznym.

 

Wojciech Karol Iwaszkiewicz, Burmistrz Miasta Giżycko (odpowiedź z dn. 1.04.2020):

Dzień dobry,

Przygotowywany jest pakiet uchwał i zarządzeń. Dopiero dziś rano weszła w życie specustawa, więc nie bardzo można było wcześniej coś konkretnego przygotowywać.

Pozdrawiam,

Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Wdrożenie „Giżyckiego Pakietu Pmocowego” z dn. 16.04.2020r. – szczegóły do przeczytania tutaj. 

 

Marek Jasudowicz, Wójt Gminy Giżycko (odpowiedź z dn. 7.04.2020): do przeczytania tutaj: Odpowiedz-LOT-07.04.2020

Oficjalne stanowisko Gminy Giżycko: do przeczytania tutaj.

 

Radosław Król, Wójt Gminy Wydminy (odpowiedź z dn. 30.03.2020): Wójt ograniczył się do dodania komentarza pod postem na funpage LOT Mazury (do podejrzenia tutaj) o treści: Już się robi. Zaraz po wejściu ustawy, podejmujemy uchwałę zwalniającą. Takie jest stanowisko Rady i Wójta. Pozdrawiam

Uchwała w sprawie przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości do przeczytania tutaj.

 

Do tej pory nie doczekaliśmy się odpowiedzi od Jarosława Filipka, burmistrza miasta i gminy Ryn.